Osocze bogatopłytkowe PRP (Platelet Rich Plasma) jest koncentratem płytek krwi w niewielkiej objętości osocza. Otrzymywane jest w procesie wirowania krwi pobranej z żyły, bezpośrednio od pacjenta przed zabiegiem. Cały proces może odbywać się w zabiegowych gabinetach lekarskich. Krwinki płytkowe uwalniają siedem podstawowych czynników wzrostu: trzy izomery PDGF (αα,ββ,αβ), TGF-β1, TGF-β2, VEGF oraz EGF. Osocze bogatopłytkowe zawiera również białka odpowiedzialne za adhezję komórkową: fibrynę, fibronektynę oraz vitronektynę.
Zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego stosuje się w celu naturalnego odmłodzenia i regeneracji skóry. Osocze bogatopłytkowe zawiera liczne czynniki wzrostu, które stymulują powstawanie nowego kolagenu i naczyń krwionośnych, a także przyśpieszają powstawanie nowych komórek naskórka. W efekcie skóra się regeneruje, następuje poprawa jej elastyczności, gęstości i napięcia, natomiast fałdy i zmarszczki ulegają wygładzeniu.
Skóra staje się lepiej ukrwiona i nawilżona, wyraźnie młodsza, a twarz nabiera blasku.
Zabieg polega na pobraniu krwi własnej pacjenta poprzez specjalny zestaw do pobierania krwi bezpośrednio do specjalnych probówek, następnie probówki z zawartością krwi umieszcza się w specjalnej do tego celu wirówce laboratoryjnej i wiruje z odpowiednią prędkością i czasie. Płytki krwi zostają oddzielone od pozostałych składników, a następnie zagęszczone i zawieszone w osoczu krwi. Koncentrat bogatopłytkowy wraz z osoczem odciągany jest do strzykawki. Odpowiednio przygotowany preparat osocza bogatopłytkowego wstrzykuje się do skóry w wybrane miejsca z zastosowaniem techniki mezoterapii igłowej lub liniowo, wzdłuż zmarszczek i fałdów skóry, używając kremu znieczulającego dla pełnego komfortu pacjenta.
Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest uznawany za jeden z najbezpieczniejszych zabiegów medycyny estetycznej z uwagi na 100% biokompatybilność i immunologiczną neutralność, dzięki czemu nie niesie za sobą ryzyka reakcji uczuleniowych, wysoka zaś skuteczność w osiągnięciu zamierzonego efektu, związana jest z wysoką zawartością w osoczu bogatopłytkowym substancji odpowiedzialnych za stymulację procesów naprawczych w skórze. Zabieg z użyciem osocza bogato płytkowego tzw. plazmolifting stosuje się w przypadkach, gdy występują oznaki starzenia: zmarszczki, bruzdy, kurze łapki, zmniejszona gęstość skóry, a także gdy chcemy, aby skóra szybciej się goiła i regenerowała po innych zabiegach (np. laserowych). Szczególnie polecić go można osobom poszukujących naturalnych metod odmładzania lub pacjentom z chorobami alergicznymi.
Jak działają czynniki wzrostu zawarte w osoczu bogatopłytkowym?
- pobudzają procesy regeneracji tkanek
- pobudzają fibroblasty do tworzenia nowego kolagenu
- wspomagają proces angiogenezy (tworzenia nowych naczyń krwionośnych)
- aktywują mezenchymalne komórki macierzyste
Kiedy stosować zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego?
- gdy występują oznaki starzenia: zmarszczki, fałdy, bruzdy, kurze łapki, zapadnięta skóra, zmniejszona gęstość skóry,
- gdy skóra jest zmęczona, wysuszona, słabo napięta, jej kolor nie jest jednakowy,
- gdy chcemy, aby skóra szybciej się goiła i regenerowała po zabiegach,
- gdy potrzebne jest wypełnienie blizn po trądziku,
- gdy poszukiwane są produkty naturalne lub są uczulenia na inne produkty.
Na czym polegają zabiegi?
Poprawnie wykonany program powinien być stosowany w serii 3 lub 4 zabiegów ostrzykiwania skóry twarzy, szyi, dekoltu lub innych okolic wymagających regeneracji. Liczbę zabiegów i odstępy czasowe pomiędzy nimi ustala lekarz po zbadaniu pacjenta.
Każdy zabieg składa się z 3 etapów:
Etap I – pobranie krwi Pacjent zgłaszający się w celu leczenia osoczem bogatopłytkowym nie musi być na czczo. Krew do badania jest pobierana w pozycji siedzącej, a u osób szczególnie wrażliwych w pozycji leżącej. Pobiera się krew z żyły.
Etap II – otrzymanie koncentratu bogatopłytkowego Krew pobrana w jałowy sposób znajduje się w specjalnym separatorze (pojemniku do otrzymywania PRP). Następnie pobrany materiał jest wirowany w wirówce laboratoryjnej.
Etap III – podanie koncentratu bogatopłytkowego Osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznej podaje się w postaci iniekcji aktywowanego osocza:
- z zastosowaniem klasycznej techniki mezoterapii – wersja MESO
- liniowo, wzdłuż zmarszczek lub fałdów skóry – technika VOLUMA
Jakie są wskazania do zastosowania osocza bogatopłytkowego w medycynie estetycznej?
- poprawa wyglądu policzków;
- fałdów nosowo-wargowych;
- okolic oczu (kurze łapki, cienie), powiek, czoła;
- ust, podbródka;
- fałdów na szyi i karku;
- dekoltu;
- dłoni, a także wypełnianie blizn po trądziku i łysienie typu męskiego.
Jakich efektów można się spodziewać po zabiegach z użyciem osocza bogatopłytkowego?
- wygładzenie zmarszczek i fałdów;
- poprawa elastyczności, napięcia i gęstości skóry;
- rewitalizacja skóry, wygładzenie i ujednolicenie kolorytu skóry;
- remodeling włókien kolagenowych;
- poprawa ukrwienia skóry;
- przyspieszenie procesów gojenia po zabiegach medycyny estetycznej.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu z użyciem osocza?
- choroby autoimmunologiczne
- choroby krwi;
- nowotwory;
- ciąża;
- laktacja;
- leczenie niektórymi rodzajami antykoagulantów (leków przeciwzakrzepowych).
Bezpieczeństwo
Prawidłowo pobrana krew, odwirowana i poprawnie wykonany zabieg nie niosą ze sobą żadnego ryzyka niebezpiecznych powikłań. Poprawnie przygotowane osocze bogatopłytkowe przy użyciu materiałów Regeneris jest preparatem autologicznym i jako takie nie jest źródłem zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby, HIV czy jakichkolwiek innych zakażeń. Również nie ma ryzyka nietolerancji, alergii lub reakcji immunologicznych.